Profesyonel akü servisi

Otomobilinizin aküsü kullanıma hazır mı ve kış şartlarına göre donanımlı mı? Bosch Car Service’de ücretsiz olarak kontrol ettirebilirsiniz. Ayrıca gerekirse hemen yenisiyle değiştirebilir ve eski akünün doğru şekilde bertaraf edilmesini sağlayabiliriz.

  • Ücretsiz akü kontrolü
  • Üstün kalitedeki Bosch akülerinin takılması

 

 

 

Ücretsiz akü kontrolüne ne dersiniz?

Akünüzün şu anki durumu hakkında bir fikriniz var mı? Çoğu sürücü büyük ihtimalle bir arıza yaşayıncaya veya aracı çalışmamakta direninceye kadar bu konuda kafa yormaz. Ama servislerimizden birinde düzenli akü kontrolü yaptırırsanız gerekli olduğunda her zaman değiştirme işlemi yapabiliriz. Avantaj: Saatler boyunca arıza hizmetinin gelmesini beklemek yerine üstün kalitede bir Bosch ürünü taktırırken Bosch Car Service’lerde geçireceğiniz birkaç dakika çok daha iyidir.

 

  • Bosch akü S4 (12 V, 60 Ah, 540 A)
  • Bosch akü S6 (12 V, 95 Ah, 850 A)
  • Bosch akü şarj cihazı C3 (6 V, 1,2 Ah – 14 Ah ve 12 V, 1,2 Ah – 120 Ah), tüm standart akü teknolojileri için uygundur (kurşun asit, AGM, ıslak ve jel)

 

Kış, Bosch Car Service’lere vız gelir.

Havalar soğuduğu zaman her yerde bunu görüp duymaya başlarsınız: Tekleyen marş motorları ve yolda kalan araçlar. Kimyasal işlemler düşük sıcaklıklarda yavaşladığı ve motorda daha büyük sürtünme direnci meydana geldiği için sorunun sebebi genellikle zayıf aküdür. Marş motoru aküsü için kötü haber – özellikle de alternatör çalışmıyorsa.

Bu da yetmezmiş gibi modern araçlara start/stop sistemlerinden çeşitli elektrik yüklerine kadar gittikçe daha zorlu elektronik ekipmanlar takılmakta. Bu da otomobil akülerinin gittikçe bir uzmanlık alanı haline gelmesi demek. Bu sebeplerden gerekli teknik bilgiye sahip olmadıkları sürece sürücülerin kesinlikle aküyü kendilerinin değiştirmemesini tavsiye ediyoruz. Hem yaz hem de kışın bakım ve değişim işlemini servislerimizdeki uzmanlarımıza bırakmak en iyisidir.

Yorgun akülere uzanan yardımcı el

Marş yardımı, yorgun akülere destek verebilir. Ama otomobilinizi başka bir araca bağlamadan önce göz önünde bulundurulması gereken birkaç önemli nokta vardır:

Her iki akünün de anma gerilimi aynı olmalıdır (örneğin 12 V). İki aracın kaportası arasında hiçbir temas olmamalıdır. Tüm elektrikli ekipmanları kapattıktan sonra kırmızı aktarma kablosunu bitmiş akünün pozitif kutbuna, ardından da dolu akünün pozitif kutbuna bağlayın. Daha sonra siyah kabloyu dolu akünün negatif kutbuna bağlayıp diğer ucunu, aküsü bitmiş aracın motor bölmesindeki metal bir yüzeye bağlayın. Önemli: Şiddetli bir patlama riski olacağından kesinlikle bitmiş akünün negatif kutbuna bağlamayın. Ancak bundan sonra aracı çalıştırmayı denemeniz gerekir.

Uzman tavsiyemiz

Araç akünüze iyi bakmak istiyorsanız mümkünse tamamen boşalmadan kaçının, motoru çalıştırırken debriyaja basın ve gereksiz elektrikli ekipmanları kapatın. Aracı uzun süreliğine kullanımdan çıkaracağınız zaman akünün çıkarılmasını tavsiye ederiz. Bir önemli tavsiye daha: Akünüzü serin ve kuru bir yerde saklayın – aküler soğuğu sever. Ek tavsiyeler, Akü Rehberimizde bulunabilir.

BU SAYFAYI PAYLAŞIN: